Pływanie znakomicie wpływa na zdrowie i sylwetkę. Ale na basen możemy się wybrać także wtedy, gdy nie umiemy pływać. Wiele basenów ma w swojej ofercie również inne formy ruchu w wodzie- np. aquacycling czy aqua aerobik. Ruch w wodzie odpręża, poprawia kondycję i wytrzymałość, umożliwia chudnięcie, ma dobry wpływ na stawy, układ oddechowy i układ krążenia, pozwala na korekcję wad postawy, wpływa na giętkość ciała i koordynację.

Środki uzdatniające wodę w basenie

chemia basenowaAby przebywanie w wodzie było zdrowe i bezpieczne, należy zadbać o jej stan. Utrzymanie właściwego stanu wody wymaga stosowania odpowiednich środków chemicznych. Chemia basenowa to środki służące do uzdatniania wody basenowej, zapobiegania powstawania glonów i porostów oraz występowania bakterii, wirusów i grzybów oraz zapewnienia jej odpowiedniego dla zdrowia poziomu pH. Jakość stosowanych preparatów determinuje dobre właściwości wody i okres jej użytkowania. W skład chemii basenowej wchodzą między innymi: środki flokujące, klaryfikatory, ortolidyna, tabletki tlenowe, poduszki koagulacyjne i preparaty do czyszczenia powierzchni. Środki flokujące to produkty wykorzystywane do usuwania zmętnienia wody w basenach. Podobne zadanie spełniają klaryfikatory, które wiążą drobnoustroje i inne substancje organiczne w części stałe, które są wychwytywane przez filtry.

chemia basenowaOrtolidyna to odczynnik, który wraz z fenolem, wchodzi w skład zestawu do analizy wody. Taki zestaw mierzy poziom chloru i poziom pH wody w basenie. Tabletki tlenowe są świetną alternatywą dla chloru, gdyż nie podrażniają oczu ani skóry- idealnie nadają się wówczas, gdy z basenu korzystają dzieci albo alergicy. Tabletki skutecznie niszczą glony i zapobiegają ich ponownemu powstawaniu, a także zwalczają bakterie, wirusy i grzyby. Poduszki koagulacyjne, podobnie jak środki flokujące i klaryfikatory, służą do usuwania z wody wszystkich rozpuszczonych substancji oraz drobnych zanieczyszczeń. Koagulanty sprawiają, że zanieczyszczenia te tworzą większe skupiska, które możliwe są do wychwycenia przez filtr basenowy. Poduszki koagulacyjne są kompatybilne z filtrami piaskowymi. Dział chemia basenowa zawiera również środki czystości do basenu. Są to żele, płyny i spraye, które są niezbędne do utrzymania czystości tak wody, jak i płytek, folii, filtrów, drobnych elementów, w których gromadzi się najwięcej drobnoustrojów.

Zaopatrzenie się w wygodny zestaw specjalnych preparatów chemicznych i ich używanie umożliwi Ci utrzymanie basenu w idealnym stanie i wpłynie na higienę, bezpieczeństwo i komfort osób przebywających w basenie. Dlatego nie zwlekaj i zrób zakupy z zakresu chemii basenowej już dziś.