cięcie cegły

Jak ciąć i montować ceglane płytki?

Moda na styl industrialny stale wraca. Surowe wnętrza, intensywne barwy, zachowanie oryginalnej przemysłowej architektury podoba się wielu osobom bardziej niż minimalistyczny styl skandynawski. Jednak uzyskanie odpowiedniego efektu loftowego w nowym mieszkaniu nie jest łatwe. Ściany są gładkie i białe, rury schowane pod tynkiem, a posadzka równa i jasna.

Równe cięcie cegły

cięcie cegłyCo można zrobić by przemienić takie nudne wnętrze w oryginalne, industrialne? Można zastosować szlifowaną wylewkę betonową na posadzki, postawić na metalowe dodatki, takie jak lampy i stoliki. Jednak najważniejsza jest przynajmniej jedna ściana z czerwonej cegły. Bez niej żadne wnetrze industrialne nie będzie kompletne. Na szczęście obecnie można kupić albo gipsowe płytki imitujące cegłę albo też płytki z cegły rozbiórkowej. Jak wykonać taką ścianę z cegły? Najpierw trzeba wyliczyć ile potrzeba nam cegieł i podocinać je na wymiar. Zwykle producenci podają ile płytek wchodzi na metr kwadratowy, można też obmierzyć ścianę, wielkość płytek i samemu to sobie przeliczyć. Profesjonalne cięcie cegły wymaga użycia przecinarki lub szlifierki kątowej. Cegłę kładzie się wewnętrzną stroną do góry.

cięcie cegłyWtedy wykonuje się nacięcie na cegle, jednak nie przecina się jej do końca, a łamie. W ten sposób cegła po przecięciu będzie miała nierówną krawędź i będzie wyglądała bardziej naturalnie. Można jednak oczywiście ciąć cegły idealnie równo, w zależności od upodobania. Przed montażem płytek trzeba dobrze przygotować podłoże. Powinno być gładkie i suche, bez resztek farby czy klejów do tapet. Następnie nanosi się zaprawę pacą i mocuje płytki lekko je dociskając do podłoża. Kiedy płytki są już położone można przejść do fugowania. Zwykle we wnętrzach nie fuguje się płytek ceglanych w pełni, a jedynie stosuje fugę niepełną (między płytkami będzie widać delikatne wgłębienie). W ten sposób całość wygląda bardziej naturalnie. Najlepiej by fuga miała kolor biały lub szary. Na koniec pracy należy usunąc reszki zaprawy i fugi z płytek. Potem cegły impregnuje się specjalnym preparatem, dzięki któremu będą dodatkowo zabezpieczone przed uszkodzeniami.

W razie potrzeby impregnację można powtórzyć. Należy jednak pamiętać, że nie można jej wykonywać kiedy ściana jest jeszcze mokra, czyli nie wcześniej niż dwa tygodnie od położenia płytek. Tak wykonana ściana z cegieł na pewno będzie się doskonale prezentować w każdym wnętrzu industrialnym. Wystarczy dobrze dociąć płytki, kupić sprawdzoną zaprawę oraz stosować niepełną fugę by móc się cieszyć idealną ścianą z cegieł.