Jakie błędy popełnia się przy montażu sufitu podwieszanego?

Sufity podwieszane nie wychodzą z mody, a ich popularność cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Stosuje się je, aby uatrakcyjnić wnętrze, czy też wydzielić w nim strefy. Za ich pomocą można też w łatwy sposób obniżyć zbyt wysokie sufity. Dobrze dobrane oświetlenie świetnie dopełnia całą konstrukcję. Niestety jednak zdarza się, że popełniane są podstawowe błędy przy ich montażu. Często dzieje się tak, przy samodzielnej instalacji lub wtedy, kiedy wybierze się niekompetentną ekipę.

Na co zwracać uwagę podczas montażu podwieszanego sufitu?

Jakie są zatem najczęściej popełniane błędy przy montażu sufitów podwieszanych? Przede wszystkim brak wystarczającej wiedzy skutkuje niepoprawnie dobranym rodzajem płyt kartonowo-gipsowych. W pomieszczeniach, w których wilgotność okresowo przekracza 70% – czyli kuchnia, łazienka oraz pralnia – stosowane powinny być zielone, wodoodporne płyty. Tam, gdzie występuje tak zwane mokre środowisko, trzeba stosować produkty odporne na wodę i pleśń, które cechują się niską wchłanialnością. Niestosowanie tych zasad powoduje, że na suficie mogą pojawiać się nieestetyczne plamy pleśni lub może dojść do tworzenia się uwypukleń. Zawilgocenie konstrukcji powoduje również jej znaczne osłabienie.

Kolejnym błędem jest niezastosowanie izolacji akustycznej między profilami a konstrukcją budynku. Prowadzi to do przenoszenia drgań na sufit, co może skutkować powstawaniem pęknięć. Nie należy montować także płyt kartonowo-gipsowych prostopadle do kierunku padania światła, ponieważ tworzy to nieestetyczny efekt wizualny. Promienie padają wówczas na łączeniach, które są nieco wypukłe. W sufitach, których wielkość przekracza 15 metrów długości, obowiązkowo należy zastosować dylatację. Pozwoli ona sufitowi pracować, bez powstawania pęknięć. Innym równie popularnym błędem jest niewłaściwy rozstaw elementów mocujących. Skutkuje to niestabilnością konstrukcji i również grozi jej zawaleniem. Najprostszym sposobem na uniknięcie błędów jest skorzystanie z usług fachowców, którzy znają się na właściwej instalacji konstrukcji.

W prawidłowym montażu sufitów podwieszanych kluczową rolę odgrywa precyzja i staranność. Nie warto samodzielnie podejmować się tego zadania, ponieważ niewłaściwa instalacja może nawet grozić zawaleniem się konstrukcji. Warto zatem zlecić montaż profesjonalistom, którzy znają zasady i poprawnie wykonają powierzone zadanie, bez żadnych wpadek. Ważne jest również ich doświadczenie, ponieważ każdy sufit jest tak naprawdę inny. Przy instalacji można napotkać na różnego rodzaju trudności, a tylko dzięki odpowiedniemu doświadczeniu, można z nich wyjść obronną ręką.