Mycie elewacji w najwyższym budynku na świecie

mycie elewacji wieżowców

Umycie elewacji i okien wysokiego budynku jest wyjątkowo problematyczne. Zamiast sprzątaczki z drabiną należy wynająć firmę specjalizującą się w pracach na wysokościach, a jej pracownicy powinni posiadać uprawnienia do takiej pracy, znać zasady bezpieczeństwa i korzystać z odpowiedniego sprzętu. Wyczyszczenie elewacji liczącego sobie kilkadziesiąt metrów budynku może zająć kilka dni. A ile zajmie, gdy budynek ma ich ponad osiemset?

Burj Khalifa znajdujący się w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich to najwyższy budynek na świecie. Początkowo jego wysokość miała wynosić „zaledwie” 560 m, następnie 650 m, potem 705 m, a skończyło się na 828 m – w tym wysokość do dachu to 621 m. Budynek wyraźnie zwęża się ku szczytowi, co nadaje mu smukłości i właściwej aerodynamiki.

Szklana elewacja Burj Khalifa składa się z ponad dwudziestu czterech tysięcy (!) okien. Nic dziwnego, że jednorazowe mycie elewacji zajmuje zatrudnionym do tego pracownikom (tę grupę stanowi ok. 36mycie okien na wysokości Nepalczyków) trzy-cztery miesiące. To praca, która nigdy się nie kończy, ponieważ zanim umyją wszystkie okna, całość można zaczynać od początku. To wyjątkowo ryzykowne zajęcie, ale sami pracownicy są podobno zdania, że nie zamieniliby tej pracy na żadną inną.

Powstający obecnie wieżowiec Jeddah Tower, znany wcześniej jako Kingdom Tower, którego budowa rozpoczęła się w 2013 r., ma osiągnąć nieco ponad kilometr wysokości i tym samym przejąć tytuł najwyższego budynku na świecie. Początkowe plany zakładały wysokość ok. 1,6 km…