Okna energooszczędne – czyli jakie?

Okna energooszczędne – czyli jakie?

Ostatnio coraz więcej słyszy się o energooszczędnych oknach. Są one lepsze od „zwykłych”, gdyż nie dopuszczają do uciekania ciepła z budynku. Jak to się dzieje? Czym charakteryzują się takie „ciepłe” okna?

Cechy okien energooszczędnych

oknaJeżeli zależy nam na ograniczeniu strat ciepła, powinniśmy się na nie zdecydować. Takie okna mają bowiem naprawdę niski współczynnik przenikania ciepła. Jest on niższy niż 1,0 W/(m2K). Dla porównania, okna tradycyjne mają współczynnik około 1,8 W/(m2K). Oczywiście im niższy współczynnik, tym lepiej. W domach pasywnych montuje się takie okna, które mają nawet około 0,8 W/(m2K). Niestety oczywiście takie okna należą do tych najdroższych. Jeżeli zależy jednak nam na prawdziwej szczelności oraz na ograniczeniu opłat za ogrzewanie, będzie to dla nas naprawdę dobry wybór. Z pewnością wraz z czasem może nam się ta inwestycja zwrócić. Takie okna energooszczędne uzyskują swoje wyjątkowe właściwości dzięki szybom termoizolacyjnym – nie jest to jedna szyba, a kilka, najczęściej dwie lub trzy, ale może być ich równie dobrze sześć. Poszczególne tafle są jednak od siebie oddzielone za pomocą ramek dystansowych, które wykonywane są z tworzywa sztucznego lub ze stali szlachetnej. Między nimi przestrzeń wypełniona jest za pomocą gazu szlachetnego. Równocześnie producenci stosują tak zwane powłoki niskoemisyjne, których zadaniem jest zmniejszenie przenikania ciepła. Montowane są one na szybach.

oknaAlternatywę stanowi termoizolacyjna folia umieszczana pomiędzy szybami. Jest ona oczywiście przezroczysta, dlatego nie wpływa na widoczność z okna. Ale same parametry techniczne okna to jeszcze nie wszystko, bardzo ważny jest też montaż. Powinien być przeprowadzony tak, aby okno osadzone w ścianie było całkowicie szczelne. Najlepiej więc do tego zadania wybrać sprawdzoną, profesjonalną ekipę montażową, która ma doświadczenie w osadzaniu okien energooszczędnych. A dla naszego własnego komfortu przebywania w obiekcie, musimy zadbać także o odpowiednie systemy wentylacyjne. Okno energooszczędne będzie zapobiegać napływowi zimnego powietrza z zewnątrz. W związku z tym w pomieszczeniach musimy wymieniać powietrze na świeże w inny sposób. Dlatego właśnie niezbędna jest bardzo dobra wentylacja lub rekuperacja. Jeżeli zdecydujemy się na okna energooszczędne, musimy jeszcze wybrać materiał ich wykonania.

Takie okna mogą być bowiem zarówno drewniane, jak i plastikowe lub aluminiowe. Wybór zależy od tego, jak będą dane okna komponować się z architekturą budynku lub z jego wnętrzem. Kierujmy się więc własnymi preferencjami.