granitowa kostka

Rodzaje kostki granitowej

Zagospodarowanie terenu wokół domu to nie tylko wybór odpowiednich roślin, czy ogrodzenia. Trzeba zdecydować się także na to, jakie wykonać ścieżki ogrodowe, taras, czy podjazd do garażu. Do wyboru są różne opcje. Najtańsza i najłatwiejsza do wykonania będzie wylewka z betonu. Jednak beton może z czasem pękać, czy odbarwiać się, więc będzie wyglądał nieatrakcyjnie.

Najlepsza kostka z granitu

granitowa kostka Poza tym szary beton mało pasuje do zielonego ogrodu. Drugą opcją jest ułożenie kostki brukowej. Kostka ma kilka odcieni i kształtów, wygląda ładniej niż gładki beton. Jednak może ona porastać mchem, co trudno jest zniwelować. Lepszym rozwiązaniem będzie na pewno granitowa kostka w Poznaniu. Najpopularniejsza jest kostka szara, są jednak kostki czarne, czerwone, a nawet rude. Szara kostka jest najbardziej uniwersalna. Często łączona jest z kostką czarną z której robi się obrzeża. Z kolei kostka ruda czy czerwona będzie ładnie współgrała z kwiatowym otoczeniem. Kostki można wybrać też w dwóch wykończeniach. Kostka z bokami ciętymi będzie miała gładkie krawędzie, z kolei kostka łupana będzie miała krawędzie surowe, nierówne. Kostki równe łatwiej jest spasować ze sobą, z kolei te nierówne wyglądają bardziej naturalnie. Kolejna kwestia to rozmiar kostki. Najmniejsza jest kostka 4/6, a największa 15/17.

granitowa kostka Małe odmiany kostki pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną. Układa się je jako pas oddzielający rabatki od trawnika, czy wokół fontanny. Średnie kostki stosuje się na chodnikach, natomiast te największe można układać na parkingach, nawet dla aut ciężarowych. Generalna zasada jest taka – im kostka większa tym trwalsza, bardziej wytrzymała, odporna na wysokie obciążenia. Co jeszcze warto wiedzieć o kostce granitowej? Można z niej układać różne wzory. Z kostki brukowej układa się jedynie pasy. Kostka granitowa ma formę sześcianu, więc daje więcej możliwości. Układa się ją w półokrągłe pasy, koła, czy zygzaki. Szczególnie ładnie się to prezentuje w przypadku kostek w różnych kolorach. Wtedy wzór jest najbardziej widoczny. Można też np. użyć szarej kostki granitowej i ułożyć jeden pasek z kostki czerwonej, by całość nabrała niepowtarzalnego charakteru. Jak widać warto jest zainwestować w kostkę granitową.

Kostka ma różne odcienie, rozmiary i sposoby wykończenia krawędzi, więc można ją dobrać do swoich potrzeb. Sprawdzi się ona na podjazdach, parkingach, czy przy budowie ścieżek ogrodowych. Kostka dobrej jakości nawet po latach będzie bardzo ładnie się prezentowała, a w celu jej wyczyszczenia wystarczy spłukać ją wodą.