grzejniki elektryczne

Zgodnie z przepisami unijnymi, każdy budynek oddawany do użytku musi spełniać wymagania związane z efektywnością energetyczną. W związku z tym niektóre ze stosowanych dotychczas rozwiązań niestety okazały się wiązać ze zbyt wysokimi stratami ciepła, co w efekcie zwiększa koszty energetyczne eksploatacji.

Zalety ogrzewania elektrycznego

grzejniki elektryczneAby więc sprostać normom unijnym, należy stosować te sposoby ogrzewania, które wiążą się z największymi oszczędnościami. Na co więc się zdecydować? Czy dobrym wyborem będzie ogrzewanie elektryczne? Warto pamiętać o tym, że domy pasywne powinny charakteryzować się zapotrzebowaniem na energię o wysokości 15 kWh m2. W porównaniu z tradycyjnymi budynkami, gdzie zużycie energii jest o wiele wyższe, wszystko przemawia za koniecznością projektowania budynków energooszczędnych, w których duża zasługa związana z oszczędzaniem energii wiąże się właśnie z ogrzewaniem elektrycznym. Tego typu ogrzewanie zapewnia odpowiedni komfort termiczny, bez niepotrzebnych strat ciepła. Koszt eksploatacji zależy oczywiście od taryfy prądu, jednak i na to jest rozwiązanie – można na przykład zdecydować się na akumulacyjne grzejniki elektryczne ze sklepu internetowego, które będą „zbierać” prąd w nocy, kiedy dostawca prądu proponuje tańszą taryfę. Zebrane ciepło wykorzystamy dopiero w dzień.

grzejniki elektryczneInnym rozwiązaniem pozwalającym na oszczędność pieniędzy, biorąc pod uwagę dłuższy czas użytkowania, jest zamontowanie paneli słonecznych. Choć systemy fotowoltaiczne są bardzo drogie, pamiętajmy, że wiele gmin oferuje dofinansowania – być może i my będziemy mogli z takiego skorzystać. Przekształcenie energii słonecznej, która jest przecież za darmo, w prąd, w przeciągu kilku lat da nam już dużo oszczędności. W ten sposób właściwie – oprócz początkowej inwestycji w panele – nie będziemy płacić za ogrzewanie elektryczne. Jest to interesująca opcja, dlatego jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem lub mamy możliwość uzyskania dofinansowania, warto zastanowić się właśnie nad panelami słonecznymi. Grzejniki elektryczne można montować w każdym wnętrzu. Z pewnością niezbędne będą w łazience, gdyż będą miały wpływ na zmniejszenie ilości wilgoci, a także poprawią komfort korzystania z pomieszczenia. Dobrym wyborem jest także ogrzewanie podłogowe – bardzo często po domu chodzimy boso czy też jedynie w skarpetkach, przez co wyziębiamy swój organizm, zwłaszcza gdy staniemy na zimnej posadzce.

Ogrzewanie podłogowe przyda się więc na przykład w kuchni czy w pokoju dziennym. Można zrezygnować z takiego ogrzewania w sypialni, gdyż i tak nie spędzamy w tym pomieszczeniu czasu w trakcie dnia.